Tynki Gipsowe Twarde

Tyki gipsowe twarde łączą w sobie zalety tynków cemntowo-wapiennych oraz gipsowych. Są twarde , gładkie i odporne na pęknięcia

Tynki Gipsowe Twarde

Tynki gipsowe można układać wyłącznie wewnątrz domu. Nadają się one na wszystkie podłoża, pod warunkiem, że mają one wystarczającą nośność.

TYNK 651T - najtwardszy z gipsów

Tynki gipsowe twarde to jedne z najczęściej wybieranych wyrobów do wykańczania wewnętrznych ścian w budynkach. Główną ich zaletą jest łatwość układania i uzyskania gładkiej powierzchni. Tradycyjne tynki gipsowe nie są aż tak twarde, przez co są dość łatwe do zarysowania. Najnowszy produkt gipsowy firmy - KREISEL TYNK 651T jest kilkukrotnie twardszy niż tynk 651L ( lekki tynk gipsowy ). Twardość tynku przekłada się na wytrzymałość mechaniczną, która jest dużo większa niż w standardowych tynkach.

Tynk gipsowy 651T jest stosowany przede wszystkim w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, takich jak: korytarze, klatki schodowe czy pomieszczenia gospodarcze. Dlatego często jest wybierany do budynków użyteczności publicznej takich jak: urzędy, szkoły, przedszkola, magazyny, sklepy czy galerie handlowe.

Dobrze układa się też na odpowiednio przygotowanych ścianach i stropach z betonu, zarówno tego zwykłego jak i komórkowego czy z cegieł i pustaków ceramicznych. Można go stosować też przy ogrzewaniu ściennym.

Wytrzymałość to podstawa:

Twardość powierzchniowa tego tynku przewyższa 2,5MPa, wytrzymałość na ściskanie: ≥ 6,0 MPa, oraz na zginanie: ≥ 2,0 MPa. Tak wysokie wartości sprawiają, że 651T ma wytrzymałości porównywalne z tynkami cementowymi kategorii CSIV ( jest najwyższa kategoria wytrzymałości tynków typu cementowo-wapiennego).

Brak pęknięć, brak uszkodzeń, brak problemów...

Wytrzymałość mechaniczna to nie wszystko. Tynki gipsowe, a wśród nich 651T, posiadają sporo innych zalet. Są to tynki jednowarstwowe, przez co nie wymagają dodatkowego stosowania gładzi, wpływa to na znaczne przyśpieszenie prac. Duża elastyczność zapobiega powstawaniu pęknięć i zarysowań, które są pojawiają się przy niedbałej obróbce tynków cementowo-wapiennych. Tynki gipsowe wpływają pozytywnie na mikroklimat przez wchłanianie nadmiaru wilgoci w powietrzu. Gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche proces ten przebiega w drugą stronę.

Knauf MP 75 DIAMANT - wyjątkowo odporny

  • Idealny do obiektów użyteczności publicznej takich jak urzędy czy szkoły
  • Odporny na uszkodzenia mechaniczne

Tynki gipsowe wybierane są przez projektantów bardzo chętnie ze względu na swoje właściwości pochłaniania nadmiaru wilgoci i oddawania jej, gdy powietrze staje się zbyt suche. Sprzyja to utrzymaniu miłego klimatu we wnętrzach. Należy pamiętać, że są jednak mniej twarde i odporne na uderzenia niż tynki cementowo-wapienne, które z kolei są chłodne i szorstkie. Chcąc połączyć zalety tynków gipsowych z zaletą tynków cementowo-wapiennych udało się stworzyć tynk Knauf MP 75 Diamant. Nawiązanie do diamentu podkreśla jego wyjątkowe właściwości. Bo jest twardy i wytrzymały niemal jak diament. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w obiektach narażonych na uszkodzenia.